Nişasta üretimi için uzun ömürlü mısır nişastası üretim tesisleri tasarlıyor ve üretiyoruz. Bu tesislerde uzmanlığımız olan en gelişmiş ıslak öğütme teknolojisini kullanıyoruz.

Nişasta, doğanın başlıca yenilenebilir kaynaklarından ve aynı zamanda gıda ve endüstriyel ekonominin ana dayanaklarından biridir.

Nişasta, tahıl tanelerinin unsu kısmında bulunan amiloz ve amilopektinlerin glikotiz bağlarıyla bağlanmasından meydana gelen bir karbonhidrattır. Glikozun bitkilerdeki depolanmış hâlidir ve enerji üretiminde kullanılır. Nişasta granülleri bitkilerin kök, gövde, yaprak, tohum, meyve ve polenlerinde bulunur.

Mısırın yaş öğütme işleminden en fazla elde edilen ürün nişastadır. Bir mısır tanesinin % 67-69’unu nişasta oluşturmaktadır ve nişastanın yaklaşık % 93-96’si taneden alınabilmektedir.

Nişasta, başta gıda sektörü olmak üzere pek çok endüstride ham madde olarak kullanılır. Kağıt yapımında, gıdaların yapısını iyileştirmede, hamurun viskozitesini düşürüp jelatinleşmeyi artırmada, dekstrinlerin elde edilişinde, aspirinde olduğu gibi belli ilaç tabletlerinin yapımında, kağıt için kil katmanlarının arasında yapıştırıcı olarak, duvar tahtası yapımında, izolasyonda, akustik yapılarda ve buna benzer yerlerde kullanımı nedeniyle mısır nişastası önemli bir sanayi ürünüdür.

Mısır nişastası üretim tesislerinde nişastanın elde edilmesini sağlayan ıslak proses işlemi mısırın masarasyonlanmasıyla başlar. Masarasyonlama, taneyi yumuşatarak mısırın içeriğine ayrılmasını kolaylaştırır. Islak kırma işlemlerinden geçen mısır tanesi öz, kepek, gluten ve nişasta olarak ayrılır. Bu işlemler sırasında mısır Çemsan tarafından özenle dizayn edilen değirmenlerden, eleklerden, filtrelerden, kurutuculardan geçerek en verimli şekilde son ürün haline dönüşür. Nişasta üretim aşamaları kısaca şöyledir:Çemsan dizayn ettiği mısır nişastası üretim tesisleri ile sadece özel makineler üretmekle kalmayıp, aynı zamanda tüm tesis bileşenlerinin tasarımını, imalatını devreye almasını ve tüm karmaşık sistemin otomasyonunu sizin adınıza gerçekleştirecek bir tedarikçi, güvenebileceğiniz iş ortağıdır!

Çemsan, müşterilerine teslim ettiği mısır nişastası üretim tesisleri ile nişastanın hazırlanmasından depoya, depodan nakliyeye kadar her aşamada eksiksiz bir hizmet yelpazesi sunmaktadır.

Tek bir düğmeyi kullanarak 10 yıl kadar eski herhangi bir işlem bilgisine internet üzerinden uzaktan erişim ve raporlama sistemi sunuyoruz. Ölçü ve kontrol aksesuarları sayesinde, dünyanın en tanınmış şirketleri tarafından kullanılan sistemleri kullanıyoruz. Kalibrasyon veya hijyen sertifikalarına sahip çevre dostu tesisler inşa ediyoruz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Bizimle irtibat kurun.