Otomasyon seviyesinin müşterilerimizin talebine göre ayarlandığı Çemsan’da en güncel kontrol sistemleriyle optimum uygulama ve süreç tasarımı gerçekleştiriyoruz. İlke edindiğimiz en yüksek verim, en az kayıp ve emisyon hacmiyle çalışırken kullanıcı dostu ve uzaktan müdahale imkanı tanıyan bir kontrol sistemi kuruyoruz.

Sistemin istenen uygun proses şartlarını sağlaması, gerekli kontrol ekipmanlarının (vana, kontrol vanası, driver, vb) yardımı ile yapılmaktadır. Kontrol ekipmanı seçimleri, tarafımızca kullanılacak proses parametreleri ve kontrol hassasiyetleri göz önünde bulundurularak özenle yapılmaktadır. Çemsan proses kontrol ekipmanlarında dünyaca ünlü kendi konusunda lider olan firmalar ile SI ve partner olarak çalışmaktadır.

Otomasyon ekipmanları teslim süresi oldukça uzun olan değerli ekipmanlardır. Sistem içerisinde çalışan bir ekipmanda oluşabilecek mecburi ve uzun süreli duruşların önüne geçmek için fimamızda özel stoklarımız bulunmakta ve en hızlı şekilde servis hizmeti sağlanmaktadır. 7 gün 24 saat online olarak uzaktan servis hizmeti vermekte ve problemlerinizi anında çözüme ulaştırmaktayız.

Otomasyon, proses aşamalarının kişisel insiyatife bırakılmadan stabil, sürekli ve kusursuz çalışma sisteminin oluşturulmasıdır.

Avantajlar:
• Üretim maliyetini düşürür
• Parça döngüsü süresini azaltır
• Bireysel kontrolü ortadan kaldırır
• Hata olasılığını azaltır
• Geliştirilmiş kalite ve güvenilirlik sağlar
• Daha iyi zemin alanı kullanımı sunar
• İsrafı azaltır
• Rekabetçi kalmayı sağlar

YAZILIM
Sistemimizde kullanılan tüm ölçü ve analiz cihazlarından topladığımız veriler PLC ve DCS sistemleri tarafından işlenmekte ve sistemin en verimli, en güvenli şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

DSC (Dağıtılmış Kontrol Sistemi) Yazılımları
• Tesisteki tüm verilerin tek bir programda toplanması, işlenmesi, taranması, kontrol edilmesi ve raporlanması sağlanır.
• Verilerin ve reçetelerin kaydedilmesi güvenlik altına alınır.
• SCADA (Denetleyici Kontrol ve Veri Toplama) ekranları PID ve İşlev Tanımlarına göre hazırlanır ve tek düğme sıralı proses akışını sağlayan SFC (Sıralı İşlevsel Şema) programlama dili kullanılır.

PLC Yazılımları
• Küçük üniteler için veri toplama ve HMI (İnsan Makine Arayüzü) kontrolü kullanılır.

ELEKTRİK
Çemsan tarafından kurulan tesislerde veya özel uygulamalarda elektrik işleri için çözüm ortaklığı da yapmaktayız. Müşterilerimiz için elektrik pozisyon ve hat numaralarını gösteren tüm elektrik bağlantı diagramlarını, sistemin kilitlenme şemalarını, acil durum şartlarını, topraklama özelliklerini sunabilen mühendislik çalışmaları yapabiliriz.

Anahtar teslim ya da müşteri odaklı uygulamalarda kullanılan elektrik panoları, alçak gerilim panoları, MCC panoları, kompanzasyon panoları ve otomasyon panoları tamamen Çemsan’da imal edilmektedir. Pano tasarımlarımız IEC 61439’a göre yapılmaktadır.

Pano imalatında prosese bağlı olmakla beraber marka bağımsız olarak çalışmakta ve uluslararası markaları seçmekteyiz. Pano dizaynlarımızda mühendislik de kapsam dahilindedir ve panolarımız uluslararası standartlara uygun dizayn edilir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? Bizimle irtibat kurun.